Kako si pomagati, ko udari išias?
| Članek je bil prebran 5.137 krat.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Išias je gotovo ena izmed bolj neprijetnih bolečin, ki slej ko prej doleti večino izmed nas. Gre ta neprijetne bolečine v spodnjem delu hrbta, te pa se pogosto širijo tudi v nogo, s čimer otežujejo hojo in premikanje. Izvor bolečine je spodnji del hrbta, nato pa se bolečine širijo preko zadnjice, pa do mišic meč ali celo do prstov na nogah. Bolečina nikakor ni zanemarljiva in lahko bistveno poslabša kvaliteto življenja. Išias je posledica pritiska ali draženja najdaljšega živca v našem telesu, ki se imenuje išiadični živec. Z bolečino se v življenju srečujejo mlajši, starejši, bolj in manj aktivni, zelo pogosto pa se bolečina pojavlja tudi pri nosečnicah, kar je mogoče povezati tudi z lego plodu in pritiskanjem še nerojenega otroka na išiadični živec. Slednji izvira iz ledvenega predela hrbtenice, nato pa poteka preko medenice v obe izmed nog. Ni vsaka bolečina v spodnjem predelu hrbta že kar išias – s tem poimenujemo samo tiste bolečine, ki se širijo preko zadnjice in v noge. V kolikor se bolečine, ki izvirajo v spodnjem deli hrbta, ne širijo, jih imenujemo lumbago. Išias različni ljudje opisujejo različno – za nekatere poteka to bolečina zmerno in je znosna, spet pri drugih je lahko celo neznosna in jo je moč primerjati z nenehnim zbadanjem z ostrim bodalom ali iglo. Bolečino prepoznamo po tem, da se širi, da nam preprečuje normalno vzravnano hojo in nam močno oteži vsakodnevne aktivnosti ter opravila. Poleg bolečine so simptomi, ki so značilni za išias, še naslednji: šibkost mišic, otrplost v mišicah, občutek mravljinčenja po spodnjih okončinah, mravljinci v prstih na nogah, mišični krči v nogah in mišicah zadnjice, slabši refleksi, itd.

išias zdravje onlineZakaj pride do išiasa?

Vzrokov za nastanek teh neprijetnih bolečin je več. Med najpogostejšimi so:

Kaj lahko zoper išias storimo sami?

Ob blagih in zmernih bolečinah si zoper išias lahko pomagamo sami, v kolikor pa bolečine postanejo neznosne in nas prisilijo v mirovanje oziroma ležanje, pa je bolje obiskati zdravnika. Sami si lahko bolečine olajšajo s toplo-mrzlimi obkladki. Ko bolečina nastane je najprej priporočljivo uporabljati mrzle obkladke, nato pa po cca. 48 urah boleče predele ogrevati s toplimi obkladki. Za hlajenje je učinkovit led, hladilni geli ali celo zamrznjena hrana. Za tople obkladke je najboljši topel tuš, grelni gel, termofor, vroči kamni in savna.

Poleg obkladkov, ki lahko znatno olajšajo bolečine, mnogi, ki trpijo za išiasom menijo, da se kot zelo učinkovita izkaže masaža. Z masažo je mogoče povečati prekrvavitev tistih delov mišic, ki so prizadete, hkrati pa je na ta način mogoče telesu povrniti gibljivost. Masaža povzroča tudi izločanje endorfinov, ki blagodejno vplivajo na bolečine. Masaža je pri išiasu še posebej dobrodošla, v kolikor prihaja do mišičnih krčev.

Veliko lahko storimo zase tudi s počitkom. Pri tem ne smemo pretiravati, ampak je treba nadaljevati z zmernih gibanjem, da si telo in mišice ves čas razgibavamo. Ko je zares hudo lahko posežemo tudi po protibolečinskih zdravilih, kljub temu pa z njimi ne gre pretiravati, saj ne rešujejo izvora bolečine, ampak samo kamuflirajo posledice.

Najboljša zaščita pred išiasom je…

… so vaje za krepitev mišic hrbta. Glede na to, da se večina izmed nas sooča z nepravilno držo, so vaje za krepitev mišic hrbta dobrodošle tako pri tistih, ki so že izkusili išias, kakor tudi pri tistih, ki se s tovrstnimi bolečinami še niso srečali. Hrbtenica je konec koncev steber našega telesa in mišice hrbtenice so ključne, da jo podpirajo. Proti išiasu so zato zelo dobrodošle redne vaje za raztezanje in krepitev mišic. Vaje je priporočljivo izvajati vsak dan ali vsaj 4 krat na teden, tudi v času, ko v hrbtenici ne čutimo nobenih bolečin. Poleg vaj za krepitev mišic hrbtenice so priporočljive vadbe še: plavanje, joga, hoja, pilates, aerobika, itd. Če nas mišice že bolijo, z vajami se smemo pretiravati, ampak moramo intenzivnost in količino vaj prilagoditi svojemu telesnemu stanju ter počutju.

Preberite si tudi, kaj v času nosečnosti pomenijo bolečine v trebuhu!

© 24. 04. 2024 - MojeZdravje.si. >> Moje zdravje.