Kako poteka nosečnost po tednih?
| Članek je bil prebran 2.648 krat.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Nosečnost je zares čarobno obdobje. Mnoge ženske ta del svojega življenja ohranijo v najlepšem spominu, rast otroka v materinem telesu pa je gotovo eden največjih čudežev v naravi. Nosečnost običajno delimo na dva načina:

nosečnostPa si poglejmo, kaj se dogaja v posameznem trimesečju in po tednih!

1.– 14. teden (Prvo trimesečje)

V prvih tednih mnoge ženske še ne vedo, da so noseče. Mnoge to ugotovijo ob prvih znakih nosečnosti ali pa ob izostanku menstruacije. Celotna nosečnost pri normalnem poteku traja 40. tednov, pri tem pa so donošeni vsi dojenčki, rojeni po 37. tednu. Tisti, ki se rodijo po 42. tednu, so prenošeni. V prvem trimesečju je pomembno, da se nosečnica čim bolj zdravo prehranjuje, vsakodnevno giba na zdravem zraku in nasploh skrbi za počitek in zdravje. Vse to namreč močno vpliva na zdravje in razvoj otroka. V kolikor gre za načrtovano nosečnost, se je slabih razvad smiselno znebiti že pred nastopom dejanske nosečnosti. Običajno prve tedne spremljajo tudi utrujenost, slabost, nihanje v razpoloženju, boleče in na dotik zelo občutljive prsi, zaprtost, napihnjenost, povečana potreba po uriniranju, brezvoljnost, itd. Prvi tedni so idealni za to, da se še naprej gibamo, kot doslej, ne smemo pa povečati dosedanjih obremenitev. Vsaka ženska mora v prvem trimesečju predvsem prisluhniti svojemu telesu in v ničemer pretiravati. V tem obdobju je smiselno tudi jemanje folne kisline, ki pripomore k zdravemu razvoju ploda. V tem času se že zasnujejo nekateri zametki, ki bodo vidni šele po rojstvu (npr. nastavki za zobe). Tedni prvega trimesečja so za večino nosečnic med bolj napornimi, saj se telo intenzivno pripravlja na spremembe, ki prihajajo. To je tudi čas hormonskih neravnovesij in burnih telesnih sprememb.

15. – 28. teden (Drugo trimesečje)

Velikost otroka v 15 tednu je že med 104 in 114 mm, teža pa okoli 50 g. V tem obdobju je nerojeno dete torej veliko kot jabolko. V 28 tednu, torej na koncu drugega trimesečja, se otrok močno poveča in je velik kar okoli 250 mm (z nogami vred pa celo 350), poveča pa se tudi njegova teža (okoli 1 kg). Nosečnice v drugem obdobju navadno kar žarijo, saj to obdobje s sabo ne prinaša neprijetnih nosečniških znakov, po drugi strani pa nosečnice v tem obdobju še niso tako okorne, jih ne zaliva voda, ipd. Na začetku tega trimesečja veliko parov tudi prvič pove veselo novico. Vadba mora ostati v vsakodnevnem življenju nosečnice, a bolje se je odločati za manj intenzivne vadbe, npr. za jogo, hojo, vadbo namenjeno posebej nosečnicam, plavanje, ipd. V tem času je potrebno veliko nege nameniti tudi negi kože, ki se močno razteza (olja, vlažilne kreme proti strijam).

29. – 40. teden (Tretje trimesečje)

Zadnje obdobje nosečnosti je zaradi velikosti plodu za večino nosečnic precej naporno. V tem času se pogosto pojavijo nekatere nevšečnosti, kot so npr. hemeroidi, krčne žile, zatekanje, hitra zadihanost, pogosto uriniranje, zaprtost, tiščanje v trebuhu, ipd. Na začetku tretjega trimesečja je otrok velik okoli 260 mm, težak pa lahko okoli 1300 g. Mnoge nosečnice v tem obdobju tudi slabše spijo, kar nekateri razumejo kot pripravo telesa na porod. Zadnje trimesečje je namenjeno temu, da dom pripravimo na prihod novega družinskega člana, hkrati pa je to idealen čas za to, da se bodoča starša fizično in psihično spremenita na veliko spremembo, ki jo s sabo prinaša porod. V ta namen so lahko v pomoč tehnike sproščanja in meditacija. Preberite več o nosečnosti po tednih.

© 06. 05. 2024 - MojeZdravje.si. >> Moje zdravje.