Nosečnost in bolečine v trebuhu
| Članek je bil prebran 7.165 krat.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Bolečine v trebuhu med nosečnostjo so precej pogost pojav. Gre za raztezanje materničnih vezi, kar se kaže kot znosne bolečine, ki so prehodne narave, občutek otrdelega trebuha, tiščanje v predelu trebuha, itd. V nekaterih primerih pa so bolečine lahko tudi intenzivne, trajajo dlje časa in nočejo ponehati. Kaj pomenijo takšne intenzivne bolečine in kako naj nosečnica ukrepa?

bolečine v trebuhuKaj storiti v primeru bolečin v trebuhu v nosečnosti?

Najprej se je priporočljivo uležati na hrbet, rahlo privzdigniti noge in se sprostiti. bolečine, ki so običajne v nosečnosti in niso nevarne, ob počivanju običajno hitro pojenjajo ali celo povsem izginejo. Pri vsakih bolečinah v trebuhu je zato prvi ukrep počitek. Če ta ne zaleže, ampak so bolečine še hujše in nočejo prenehati, potem je potrebno razmisliti o obisku zdravnika oziroma osebnega ginekologa. Če bolečine spremljajo še kakšne krvavitve, vaginalni izcedki, bruhanje, slabost, vrtoglavica, ipd., je potrebno zdravniško pomoč poiskati takoj. Nosečnica naj obišče zdravnika vselej, ko se pojavi dvom, da je z njenim otrokom ali njo samo kar koli narobe. Le na tak način je mogoče preprečiti nekatere zdravstvene zaplete.

Kaj pomenijo bolečine v trebuhu?

Bolečine v trebuhu, ki so lahko pokazatelj resnega zdravstvenega zapleta, se torej razločijo od običajnih bolečin ob krčenju maternice. Takšne nevarne bolečine so lahko znak za spontani splav, prezgodnji porod, izvenmaternično nosečnost, ločitev posteljice, preeklampsijo, itd. Takšne bolečine se ločijo od običajnih bolečin v predelu trebuha med nosečnostjo, ki so lahko posledica zaprtja (topa bolečina), napihnjenosti, plinov, Braxton – Hicksovih krčev (krči) ali širjenja maternice (kratka, prebadajoča bolečina).

Če gre za izvenmaternično nosečnost so bolečine v predelu trebuha zelo hude, za tovrstno nosečnost je značilen tudi zelo visok srčni pulz. Nosečnica se lahko sooča še z bledico, vrtoglavico, izcedkom in krvavitvijo. Za plod se takšna nosečnost vedno konča neugodno, če mama ne ukrepa, pa je lahko ogroženo tudi njeno življenje, zato je obisk zdravnika nujen.

V kolikor gre za spontani splav, so bolečine podobne menstrualnim krčem, le da je bolečina bolj intenzivna in pulzirajoča. Bolečina običajno traja tudi več ur. Spremlja jo lahko krvavitev.

V primeru prezgodnjega poroda običajno nosečnost najprej opazi rdečkasto obarvano, sluzasto vodo – izcedek, ki je simptom spuščanja plodovih ovojev. Bolečina je podobna menstrualnim, le da je mnogo hujša. Nosečnica pri tem občuti tudi močan pritisk na medenico.

Pri ločitvi posteljice je mogoča obilna ali le komaj opazna krvavitev, bolečine pa so v intervalih (krči). Pomembno je, da nosečnica spremlja premikanje otroka – če se otrok umiri, je potreben obisk zdravnika. Bolečina se lahko razširi tudi v križ.

Pri preeklampsiji, ki je značilna za ženske z visokim krvnim pritiskom, se ta kaže tudi s proteini v krvi in močnim zatekanjem rok in nog (pregibov). To lahko spremlja velika občutljivost v zgornjem delu trebuha, vrtoglavica in bruhanje.

V vseh zgoraj naštetih primerih je obiska zdravnika nujen, saj se na ta način določi, kaj povzroča bolečine in reši nastali zdravstveni zaplet. Le tako je mogoče poskrbeti za zdravje in življenje matere, v kolikor pa je to mogoče, tudi za zdravje še nerojenega otroka (npr. v primeru prezgodnjega poroda).

Preberite si tudi, kako poteka nosečnost po tednih!

© 06. 05. 2024 - MojeZdravje.si. >> Moje zdravje.