Jedilnik za hujšanje
| Članek je bil prebran 3.048 krat.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Vizualna lepota je postala lepotni trend in zato se večina razvitega sveta, kjer je debelost vedno pogostejša odloča za hujšanje. Hujšanje s pomočjo zdrave prehrane in gibanja namreč dobro vpliva na telo tako psihično kakor fizično.  Gibanje je seveda sestavni del  izgube odvečnih kilogramov, hkrati pa krepi mišice in kosti. Vendar so znanstveniki ugotovili, da je vnos hrane še pomembnejši kakor vadba. Zato je potrebno, ko sestavljamo jedilnik si narediti takšnega, ki bo ustrezal našemu življenjskemu slogu, okusu in seveda poskrbel, da bomo izgubili odvečne kilograme. Pri jedilnikih je potrebno opozoriti v čem je razlika med dieto in zdravim prehranjevanjem. Pri dietah se držimo strogega režima prehranjevanja- točno določena količina, točno določena hrana ob točno določenih urah. Zato so diete kratkotrajne in običajno trajajo do nekaj mesecev. Večina ljudi pa težko za nekaj dni v naprej ve kaj bodo počeli in koliko bo njihovo telo takrat potrebovalo in česa si bo zaželelo.  Zato je zdrava prehrana način kako lahko spremenimo svoje življenje za zmeraj, brez večjih odrekanj in težav. Pri zdravi prehrani se namreč lahko kakšen dan prekršimo brez slabe vesti, saj vemo kako to lahko izničimo – ali s pomočjo telovadbe oz. drugi dan s hrano, ki bo očistila naše telo odvečnih maščob in sladkorjev.

MeniZdrava prehrana naj bi vsebovala 4-6 obrokov dnevno, tukaj je seveda odvisno koliko ur traja vaš običajen dan in seveda tudi od potrebe po energiji ,športniki in fizično aktivni ljudje jo potrebujejo več, zato običajno tudi jejo večkrat. Med posameznimi obroki naj bi minile 2-4 ure, seveda je najbolj optimalno 3, vendar nam čas vedno tega ne dopušča.Tudi pri količinah ne gre pretiravati, raje jesti večkrat po malo, kakor enkrat ogromne količine, saj s tem telo nima občutka stradanja in ne kopiči zaloge v obliki maščobnih blazinic. Na jedilniku zdrave prehrane priporočamo, da se zjutraj in dopoldne znajdejo izdelki iz polnozrnatih žit, sadje in jogurti. Za kosilo se predlaga zelenjavna priloga s mesom (po možnosti naj ne bo ocvrto na olju), lahko tudi testenine z omako ali pa morda le solatni krožnik. V popoldanskih urah naj bodo za prigrizek oreščki ali izdelki iz skute in jogurta. Za večerjo, ki naj bi se jedla približno 2-3 ure pred spanjem pa se priporoča pusto belo meso na žaru, solatni krožnik (polivka naj ne vsebuje majoneze), jajca ali morda le kozarec mleka. Seveda naj bi se pri zdravem prehranjevanju izogibali izredno mastni, ocvrti, sladkani in slani hrani.

Jedilnik za hujšanje naj ne bo dietni jedilnik, ampak naj postane jedilnik zdrave prehrane s katerim boste spremenili svoje navade za vse življenje. Razlika se bo pokazala tako na vašem videzu, kakor na vašem počutju, hkrati pa boste tudi živeli bolj kakovostno življenje.

V. J.

© 13. 05. 2024 - MojeZdravje.si. >> Moje zdravje.