V zadnjem mesecu leta 2013 je bilo v medijih prisotnih precej polemik o uvedbi terapevtskih skupin zdravil in o morebitnih posledicah takega ukrepa. Nasprotniki takšne uvedbe so bili mnenja, da znajo z uvedbo skupin močno poskočiti cene zdravil. Na ZZZS-ju pravijo, da temu ni tako. Cene naj bi z uvedbo padale »iz ure v uro«.
Uvedba terapevtskih skupin zdravil v praksi pomeni, da bodo podobna zdravila, ki jih uporabljamo za zdravljenje iste bolezni, s strani zdravstvenega zavarovanja v prihodnje pokrita zgolj do določene cenovne meje. To pomeni, da bo moral bolnik, ki bo želel za zdravljenje uporabiti zdravilo, ki bo presegalo določeno cenovno mejo, zanj doplačati sam. Nekateri že opozarjajo, da se na tak način lahko poslabša oskrba bolnikov, saj bodo slednji v mnogo primerih prisiljeni uporabljati določena zdravila, za katera ne bo potrebno doplačevati, a morebiti ne bodo enako efektivna, kakor tista, katera so uporabljali do sedaj. Gre torej za skrb za bolnike ali pa zgolj za napolnitev izpraznjene zdravstvene blagajne?
Zdravstvena blagajna se z ugovori zoper uvedbo ne strinja, saj so mnenja, da bo ta ukrep celo pomagal razrešiti problem prenapihnjenih cen posameznih zdravil. Ta ukrep naj bi tako farmacevtsko industrijo prisilil, da cene regulira in usklajuje s cenami zdravil, za katere ne bo potrebno plačevati doplačila. Hkrati zagovorniki ukrepa trdijo, da bo zdravnik lahko še naprej določil, da bolniku za zdravilo, ki presega cenovno mejo, ni treba doplačati, če bo precenil, da bolniku cenejše alternative povzročajo stranske učinke.
ZZZS je v letošnjem letu že podal ugotovitev, da se cene z uvedbo terapevtskih skupin zdravil zmanjšujejo, nekoliko pa nas lahko skrbi dejstvo, da bo za presojo o cenovni meji in določitvi posameznih zdravil za zdaj skrbel kar upravni odbor ZZZS.