Proces vpenjanja
Tok produkta od faze razvoja do proizvodnje v podjetju poteka skozi več faz. Proizvodni procesi so navadno sestavljeni iz oblikovanja geometrije (struženje, vrtanje, frezanje), naknadnih obdelav (toplotne obdelave, naknadne obdelave površin surovcev ali končnega produkta), procesov spajanja (spajkanje, varjenje…) ter končne montaže in transporta do kupca. Skozi celoten proces je potrebno zagotavljati, da se med obdelavami, izdelek ali polizdelek pravilno vpne, ter s tem ne vpliva na kakovost trenutne obdelave oz. ne uniči že nastale rezultate. Vpenjanje je proces znotraj industrijskih procesov, ki pomeni fiksiranje obdelovanca ali orodja med obdelavo. S pomočjo vpenjal lahko z dokaj majhnim vložkom dosegamo zelo velike sile in tako obdelovanca trdno fiksirajo med obdelavo.
Tehnike vpenjanja
- ROČNO VPENJANJE: Ročno vpenjanje se lahko šteje kot najenostavnejšo tehniko vpenjanja. Roka vpenjala se pri taki vrsti odpira in zapira, tako da ga lahko poljubno premeščamo po celotni površini. Na željenem mestu se tako lahko roko z vijakom enostavno fiksira. Prednost ročnih prijemal je predvsem cena in enostavnost uporabe, slabost pa morebitna zahtevana ponovljivost. Med ročna vpenjala štejemo horizontalna vpenjala, vertikalna vpenjala, potezno-zapiralna vpenjala, potisna vpenjala, vpenjala rako in vpenjalne klešče. Med seboj se razlikujejo po tem v kakšnem položaju želimo vpeti obdelovanec, oz. iz katere smeri poteka obdelave, ki je vpenjalo ne sme ovirati.
- VPENJANJE Z UPORABO HIDRAVLIKE/PNEVAMTIKE: Je najpogostejša tehnika vpenjanja, uporabna predvsem za hitro menjavanje orodji na stojnih. Omogočajo natančno ponovljivost vpenjanja orodja, kar posledično pomeni konstantno kvaliteto izdelka, izdelanega na tem orodju. Vpenjalo lahko enakomerno razporedi silo okoli celotnega oboda vpenjanja, pozicioniranje je zelo natančno. S pomočjo teh vpenjal se lahko dosega širok razpon sil vpenjanja, vse od manjših, ki jih lahko enostavno dosegamo s pnevmatskimi vpenjali, do velikih sil, ki jih dosegamo s hidravličnimi vpenjali. Med to vrsto vpenjal spadajo izvrtinska vpenjala, pozijcisko fleksibilna vpenjala, zasučna vpenjala, vpenjalni cilindri in šape, vzvodna vpenjala, centrirni vpenjalni elementi, vpenjalni bloki, vpenjalni cilindri z votlo batnico.