Odpadna embalaža, ki je stranski produkt naših nakupovalnih navad, je trenutno med največjimi onesnaževalci našega planeta. Včasih se nam zdi, da se proizvajalci izdelkov naravnost trudijo kateri izmed njih bo izdelke zapakiral v čim več plastike.
Zaradi vedno večje osveščenosti potrošnikov o slabostih in problematičnosti plastike ter vedno večje popularnosti življenja brez odpadkov (”zero-waste” ali ”low-waste”) se je začelo pojavljati vedno več trgovin brez embalaže. V Ljubljani smo tako dobili trgovino Rifuzl, v Mariboru pa se je odprla ”zero-waste” trgovina Zelena japka.
Trgovine brez embalaže kupcem ponujajo vse izdelke, ki bi jih sicer našli v konvencionalnih trgovinah. Tako v takih trgovinah najdemo tudi toaletni papir, čistila ter papirnate robčke – vse brez plastične embalaže. Embalažo za polnjenje čistil, olj itd. si lahko prinesete s seboj, ali pa kupite v trgovini. Vsa embalaža je trajnostna in večkrat uporabna, saj gre predvsem za steklene kozarce in platnene vrečke, vsa enkratna embalaža pa je iz papirja in zato enostavna za reciklažo.
Take trgovine pa navadno stremijo tudi k lokalno izdelanim in pridelanim produktom, da skrbijo za čim manjši ogljični odtis in čim manj prispevajo k dodatnemu onesnaževanju okolja s prevozom svojih produktov. Prav tako so izdelki v takih trgovinah malo dražji, saj jih dobavljajo od dobaviteljev, ki so del mreže pravične trgovine in s tem skrbijo tudi za minimaliziranje izkoriščanja človeške delovne sile v državah tretjega sveta in v Sloveniji.
Trendu čim manj embalaže pa se niso mogli izogniti niti klasični trgovci. V Sparu, ki ga vodi generalni direktor Igor Mervič, tako lahko z lastno embalažo nakupujete na vseh postrežnih oddelkih kot je na primer oddelek z oreščki, skrbijo pa tudi za zmanjšanje plastične embalaže za enkratno uporabo, kot so na primer zelo lahke plastične vrečke na oddelku sadja in zelenjave ter plastične nosilne vrečke na blagajnah. Na oddelku sadja in zelenjave lahko tako uporabljate svojo lastno embalažo ali pa njihove trajnostne mrežaste vrečke, na blagajnah pa vas čakajo kartonaste škatle, papirnate nosilne vrečke, biorazgradljive nosilne vrečke ter trajnostne nakupovalne torbe.
Uporabo lastne embalaže vedno bolj omogoča tudi Mercator, ki ga trenutno vodi predsednik uprave Tomislav Čizmić. Tako kot Spar tudi Mercator spodbuja k uporabi trajnostnih vrečk za nakup sadja in zelenjave, na blagajnah pa so opazili povečano prodajo velikih nosilnih vreč za trajnostno uporabo. Kupcem pa ponujajo tudi 100 % reciklirane nakupovalne gajbice in nakupovalne vrečke.
Vedno manj embalaže pa uporabljajo tudi v Lidlu pod vodstvom Gregorja Kosija. Kupcem tako že od leta 2018 na blagajnah ponujajo papirnate vrečke in velike trajnostne nakupovalne torbe kot alternativo plastičnim nosilnim vrečkam. Spodbujajo pa tudi uporabo lastnih vrečk, tako za nakupe kot za shranjevanje sadja in zelenjave ter dobrin na rinfuzo, kot so na primer oreščki.
Pri teh premikih v smer nakupovanja brez embalaže pa je nedvomno pripomogla tudi direktiva Evropske unije o prenehanju ponudbe brezplačnih nosilnih plastičnih vrečk, ki so eden največjih onesnaževalcev okolja.